Як фінансист я звикла говорити навіть про емоційні події сухими цифрами. Вони відображають реальність та показують перспективу.
Опитування Європейської Бізнес Асоціації, опубліковане 27 травня 2021 року, показало втрату від 50 до 70% доходу та зростання дебіторської заборгованості у 33% представників малого бізнесу. 29% керівників підприємств малого бізнесу знизили заробітну плату своєму персоналу, а 19% – відправили їх у неоплачувану відпустку. Загалом по Україні 20% усіх працюючих у всіх сферах діяльності пішли у відпустку без її оплати. Міжнародна організація праці спрогнозувала, що пандемія COVID-19 може збільшити кількість безробітних у світі майже на 25 млн.
24 місце посідає Україна у глобальному рейтингу аутсорсингового потенцилу Global Services Location Index, GSLI, підготовленому американською консалтинговою компанією A. T. Kearney. Традиційно, українські аутсорсери працюють на компанії зі США, Європи та Ізраїлю. Подібна затребуваність локальних головних бухгалтерів, бухгалтерів на аусорсі або бухгалтерів на віддаленні, як ми прийнято говорити, зрозуміла тимчасової наступністю. Перші компанії, що надають такий вид послуг, з’явилися у 70-х роках минулого століття та були пов’язані з IT-бізнесом. Дуже швидко плюси цього ділового співробітництва оцінили гравці всіх сегментів ринку. Їм цікаві та корисні облікова політика підприємства, управлінський облік, відновлення бухгалтерського обліку – все те, що стане конкурентною перевагою. У 1989 році він став частиною бізнес-стратегії розвитку компаній. Прискорення розвитку аутсорсингу відбулося у 2009 році після світової фінансової кризи, коли гостро постало питання про мінімізацію витрат компаній та підвищення їх ефективності. Тоді на перше місце вийшли аутсорсингові компанії у HR, IT та індустрії фінансів.
Статистика стверджує, що у США лише у бухгалтерській сфері послугами аутсорс фінансових фахівців користуються 92% компаній, а Європі 86%. Сума витрат з аутсорс контрактів, згідно The Global ISG Outsourcing Index, перевищує подібні у сфері виробництва, фармацевтики, енергетики та інших. У нещодавній доповіді Staffing Industry Analysts обсяг витрат на краудсорсинг, це ще одна назва аутсорсингу, в якій задіяно широке коло представників фрілансу, у світі коливається в межах 47 – 51 мільярдів доларів США.
Чому згадавши про сумні підсумки, з якими підприємства вийшли з локдауну, я перейшла на ринок аутсорс послуг? По-перше, тому що процес винаходу велосипеда в 2021 році я вважаю заняттям, нехай і захоплюючим, але не результативним. Подивившись навколо, ми побачимо, що вони вже винайдені в 1817 році, якщо бути точним. Так ось, подивившись навколо, ми побачимо, що вихід із складної ситуації, в якій опинилися власники малого, середнього та великого бізнесу, вже знайдено. І його надають аутсорсери. Вони дозволять компаніям мобілізуватися та придбати необхідні конкурентні переваги.
Розглянемо плюси аутсорсингу докладно. За допомогою запрошених фахівців, аутсорсерів керівники виведуть зі штату непрофільних фахівців, зосередившись на тих, хто безпосередньо займається виробництвом або наданням послуг. Що це спричинить? Відсутність потреби у фінансових витратах на організацію робочого місця, придбання ліцензійних програм, придбання та обслуговування технічного забезпечення. Керівники більше не оплачують лікарняні, відпускні працівників свого фінансового відділу, бо цей обов’язок лягає на керівників зовнішнього фінансового підрядника. Власники та директори компаній отримують безперебійне обслуговування 24/7, усі витрати на роботи якого бере на себе фінансова компанія на аутсорсі. Динамічний розвиток та висока прибутковість бізнесу мають супроводжуватися зменшенням ресурсних витрат.
Пошуки класного спеціаліста вузькопрофільного фаху – це реальний жах HR відділу. Ми всі розуміємо, що співробітники компанії, що спеціалізується та успішно розвивається у строго спеціалізованій сфері фінансів, є високо компетентними спеціалістами. Вони стежать за всіма змінами у законодавстві, бере участь у спеціалізованих тренінгах, семінарах, практикумах, вебінарах, оплата за які лягає на плечі фінансової аутсорс-компанії.
Незалежний, незаангажований аудит та контроль – це отримують керівники компаній. Цей фактор особливо важливий для компаній з двома та більше засновниками, які прагнуть формування ясних і прозорих взаємин з партнерами.
Я думала, який безперечний плюс аутсорсингу є найпривабливішим для клієнтів нашої компанії і зупинилася на оперативності. Саме вона дозволяє компаніям здобути головні конкурентні переваги у своїй індустрії. Керівники та власники підприємств отримують усі фінансові показники у тій, індивідуально заточеній під них, формі, яку вони сприймають найкраще та отримують показники та цифри тоді, коли їм це потрібно для прийняття оперативних управлінських рішень. Це дозволяє їм швидко переорієнтувати виробництво щоб одержати найбільшого прибутку.
Це далеко не всі переваги, які надає фінансовий аутсорсинг. І його зростаюча затребуваність викликана не так ковідним колапсом, скільки абсолютно природними еволюційними процесами розвитку бізнесу – компанії прибирають непрофільний рудиментний для них штат, безпосередньо не пов’язаний з процесом виробництва, обираючи зовнішніх вузькопрофільних фахівців. Ми можемо й надалі сидіти за аркушем паперу та креслити велосипедну раму, а можемо ефективно перейняти піввіковий досвід Америки та Європи у взаємодії з аутсорсинговими компаніями. Вибір за нами.